Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? - Üsküdar Ortodonti
Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Dişlerinizi beyazlatmanın beyazlatıcı diş macunları, birçok yüzey lekesini yok edebilen diğer beyazlatıcı ürünler ve diş hekimi tarafından uygulanan, maliyeti 1000 doları bulabilecek ve etkileyici sonuçlar verebilecek, ışıkla uygulanan beyazlatma teknikleri gibi birçok yolu vardır.

Tüm beyazlatma teknikleri iki şekilde çalışır:

1. Ağartma prosedürleri, doğal diş renginizi genellikle beş ila yedi ton arasında daha parlak olacak şekilde değiştirir. Ofis içi beyazlatma ve evde beyazlatmanın her ikisi de ağartmaya dayanır. Ağartıcılar, hem derin hem de yüzeysel lekelerin giderilmesine yardımcı olan, %10-22’lik konsantrasyonlardaki genellikle karbamid peroksit veya hidrojen peroksit olmak üzere aktif bir bileşen içerir. Farklı ağartma prosedürleri arasında önemli maliyet farklılıkları vardır:

  • Işıkla uygulanan beyazlatma seansı, 500 dolar ve üzerinde bir fiyata mal olabilir ve anlık ve genellikle de etkileyici sonuçlar verebilir. Bununla birlikte, bir yıl veya daha uzun süre normal şekilde yeme ve içme (kahve, çay, alkolsüz içecekler) sonucu dişleriniz tekrar hafifçe rengini kaybeder ve yeni lekeler meydana gelir. Bu yöntemle yeniden beyaz dişlere sahip olmak için 500 dolar ödemeniz gerekecektir.
  • Dişçiniz tarafından size özel hazırlanmış, evde beyazlatmaya yönelik ağızlık 300 dolar civarındadır ve genellikle iki hafta boyunca, gün içinde ya da gece, birkaç saat kullanırsınız. Yeni lekeler gözünüze onlardan kurtulmak için çarparsa ağızlığı 1-2 gece yeniden takın.
  • Dişleri beyazlatmak için kullanılan reçetesiz ürünler (eczanede bulunanlar) kaynatıp ısırılan ağızlık uygulaması içerir; bir fırça ile uygulanan beyazlatıcı jeller ve beyazlatıcı bantlar 10 ila 45 dolar arasındadır.

2. Ağartma olmayan prosedürler, yüzey lekelerinin giderilmesine yardımcı olmak için fiziksel ve/veya kimyasal tesirle çalışır. Tüm diş macunları diş muayeneleri arasında yüzey lekelerini gidermek için hafif aşındırmaya dayanır. Beyazlatıcı diş macunları ilave leke çıkarma sağlayan özel kimyasal veya parlatıcı maddelere sahiptir. Bir diş hekimi veya hijyenist tarafından yapılan profesyonel temizlik, yiyecek ve tütünün neden olduğu çoğu dış lekeyi gidermek için aşınma ve cilalama da kullanır.

Aşınma, çoğu dış lekeyi çıkarır.

Herkes farklı beyazlatma işlemlerine farklı yanıtlar verir. Bazı insanlar beyazlatıcı diş macunlarına olumlu yanıt verirken, gri dişleri veya diğer ciddi renk kayıpları olan kişiler, her zaman istedikleri gülümsemeyi elde etmek için porselen kaplama veya dolgu (bu bölümde başka bir yerde ele alınmaktadır) ihtiyacı duyabilir. Yalnızca diş hekiminiz veya hijyenistiniz sizin için neyin doğru olduğunu belirleyebilir.